Ocenění

Liberec se stal Evropským městem sportu pro rok 2012. Po Praze je teprve druhým českým městem, jemuž se podobného ocenění od Asociace evropských měst sportu dostalo. Liberecká radnice věří, že ocenění městu pomůže zlepšit pověst i mezinárodní propagaci.

Titul může zároveň poopravit hořké vnímání sportu v Liberci, které v Češích zůstalo po skandály provázeném lyžařském šampionátu v roce 2009. 

Výrok evropské hodnotící komise, jejíž členové si prohlédli všechna sportoviště včetně lyžařských a skokanských areálů ve městě, potěšil i primátorku Martinu Rosenbergovou. 

„Titul město sportu 2012 znamená, že v příštím roce nabídneme všem tělovýchovným organizacím, včetně těch nejmenších nebo sdružujících zdravotně postižené, seniory, děti, možnost zviditelnit se v Bruselu i v jiných městech, která už tento titul v minulosti měla,“ uvádí primátorka Rosenbergová. 

Podle ní je to pro sportovní organizace jedinečná příležitost, která může přispět k jejich lepší propagaci i získání nových zkušeností. Ve městě nyní působí přes 50 sportovních klubů.

Liberec má řadu sportovišť na špičkové úrovni. Pro lyžařský šampionát v roce 2009 vznikl běžecký a skokanský stadion, moderní je i Tipsport aréna sloužící nejen hokejistům a krasobruslařům, ale i dalším sportovcům. 

Titul Evropské město sportu se uděluje od roku 2001, hlavním městem může však být jen evropská metropole s více než půl milionem obyvatel - pro příští rok titul získal turecký Istanbul. Titul v kategorii menších měst ponese příští rok spolu s Libercem třeba britský Preston nebo italská Florencie.

Více informací zde: https://www.aces-europa.eu/