Show jedné ženy. Špotáková se Boltem zastínit nenechala

10.08.2012 10:55

 

Dnes z jiného soudku. Konec rozcvičky jim narušilo finále mužské dvoustovky. K pátém pokusu ji rozhodčí nepustili kvůli slavnostnímu vyhlášení mužského sprintu. Ale Barboře Špotákové to nevadilo. Jedenatřicetiletá Češka v jamajské sprinterské noci předvedla suverénní oštěpařské představení. Podruhé v kariéře získala olympijské zlato.

"Prosím," jako by se gestem dožadovala pátého pokusu. Jenže rozhodčí byl neoblomný. Jelikož trojice jamajských sprinterů v čele s Usainem Boltem přebírala medaile, soutěž oštěpařek přerušil.

Tak si odložila oštěp a trpělivě čekala na pátý pokus v soutěži. Nervozita z obličeje už dávno zmizela, ve tváři jí zářil lehký úsměv. Už cítila, že to má na dosah. Když se oštěp po pátém pokusu zapíchl jen těsně za šedesát metrů, úmyslně přešlápla.

A zase se smála.

Taková zvláštní soutěž to byla. Když oštěpařky vkročily na olympijský stadion, ve vzduchu ještě  viselo nadšení ze půlkařského světového rekordu Davida Rudishy. Když končily rozcvičku, ticho se na stadionu dalo krájet - kvůli startu finále dvoustovky mužů osmdesát tisíc hlasivek ztichlo.

Jen po očku sledovala Barbora Špotáková druhý londýnský triumf Usaina Bolta. Vzápětí se soupeřkami nastoupila k představení před televizní kamery. Jakmile zaznělo její jméno, v hledišti se objevilo několik českých vlajek. Potlesk na její adresu však jakoby zanikl v oslavách Boltova triumfu.

Ale nevadilo jí to, chvíle jedenatřicetileté oštěpařky měla teprve přijít. Vychutnala si ji o pár minut později.Prvním pokusem poslala oštěp do vzdálenosti 66,90 metru. Soupeřky zaskočila, ani jedna se nezmohla na výraznější odpověď. Rivalka největší, mistryně světa Maria Abakumovová, poslala oštěp dokonce mimo výseč.

Po druhém pokusu 66,88 metru si Špotáková zašla pro pár rad k trenéru Janu Železnému, který společně s jejím přítelem Lukášem zasedl v dolních řadách tribuny za oštěpařským sektorem. "Zdálo se mi, že ty nohy jí tak nejedou. Taky říkala, že potřebuje trefit jeden hod," vysvětloval kouč.

Společně prohodili pár vět. Pak se šla projít na trávník olympijského stadionu, daleko od ostatních soupeřek v sektoru se soustředila. Ve čtvrté sérii předvedla svůj nejdelší hod letošní sezony: 69,55 metru.

Mistryně světa Maria Abakumovová ten pokus už neviděla, zklamaná Ruska v slzách a s kapucí na hlavě opouštěla sektor už po třech hodech. Finálová osmička jí těsně unikla. "Byla špatná a nedostala šanci se chytit," komentoval Železný.

Špotákové přítel Lukáš se na tribuně malinko uklidnil. "Těch 66 ještě taková jistota nebyla," říkal profesionální hasič. "Ale stejně jsme čekali. Nikdy nevíte, jedné to ulítne a najednou je všechno zpátky."

V londýnském finále nebylo. Drama z Pekingu 2008 nebo loňského světového šampionátu v Tegu se nekonalo. Špotáková byla suverénní královnou večera. "Jsi nejlepší," pošeptal jí do ucha přítel, když k němu přiběhla na tribunu.

Železný už jen tiše dodal: "Zasloužila si to."

Zdroj:https://oh.idnes.cz/