Šéf hokejového Liberce: Překvapilo mě, že Kalous vzal místo asistenta

17.06.2012 11:11

 

Jeho hokejový klub už deset let patří ke špičce extraligy, ale vytoužený titul ještě nezískal. Fotbalistům však letošní ligový triumf Petr Syrovátko nezáviděl. "Naprosto jsem jim ho přál. Přestože firma Syner je hodně vidět na jabloneckém stadionu, srdcem jsem jen Liberečák," říká prezident Bílých Tygrů Liberec.

Fanoušky zajímá asi jediná otázka: jak to bude s dalším působením kapitána Petra Nedvěda v Liberci. Už víte, jak se rozhodl?
S Petrem jsme jeho případný odchod řešili už během sezony, přišel s nějakými nabídkami, ale domluvili jsme se, že se pokusíme o maximální sportovní výsledek a že v Liberci sezonu dohraje. Skončili jsme v semifinále a Petr pak odehrál vynikající mistrovství světa. Teď na něj čekají různé nabídky a já vím, že se to pohybuje v částkách, které on očekával. Má možnost hrát KHL, ale mimo Moskvu. Musí sám zvážit, jestli je ochoten jít třeba do města, kde je jedna fabrika a McDonald. Možná se rozhodne, že ne a bude pokračovat v Liberci. Pořád to vidím padesát na padesát.

Takže žádná změna?
Bohužel vám neodpovídám na otázku, ale sám odpověď v tuto chvíli neznám. V Liberci jsme na všem domluvení. Tady měl Petr svůj speciální režim, mančaft se řídil podle něj, bylo to i vztahem mezi ním a trenérem Kalousem. Dokázali si bezvadně vyhovět.

Čekáte každou chvíli na Nedvědův telefonát, jak se rozhodl?
Ne, nečekám. Domluvili jsme se, že když se jednání dostane fáze těsně před dohodou, zavoláme si. To se ještě nestalo. Petr by se ozval, případně by dali vědět z Omsku nebo z Ufy, že mají Petra Nedvěda. Připravujeme se prostě na sezonu bez Petra. Na letní přípravu ho stejně nepotřebujeme.

Opravdu už nejste trochu nervózní?
Samozřejmě je to pro nás velmi obtížná situace. Poměry na trhu ovšem nejsou takové, že bychom překopávali celý tým. Petr je výjimečný tím, jakou roli na ledě má, kolik si bere času - v přesilovkách uměl strávit na ledě skoro dvě minuty. Proto je třeba hledat novou cestu k sestavení pětek, ale na to je dost času během srpna. Jistě, všichni bychom chtěli vědět, jak na tom jsme. Ale Petr zatím neřekl ne a můžeme se těšit, že třeba zůstane. Je to poutavý příběh - Petr se vrátil do rodného Liberce, odehrál tady báječné tři sezony, překonal i zdravotní problémy a všechno korunoval skvělým posledním rokem. Dál je to otevřené. Navíc konce v KHL mohou být velmi rychlé. Třeba tam Petr v říjnu nebude mít porozumění a vrátí se. Budeme na to připraveni. Pro fanoušky nemám lepší sdělení než to, že Petr Nedvěd svou hokejovou kariéru zakončí v Liberci, ale nevím, jestli to bude v této sezoně.

Je pravda, že jste mu nabídl účast ve vedení klubu?
Ano, hovořili jsme spolu o více možnostech. Jedna byla už před touto sezonou, že by se zapojil do managementu klubu a využil svých zkušeností ze zámoří. Nikdy jsem se netajil tím, že bych měl rád vedle sebe lidi, kteří mají větší hokejové zkušenosti než třeba já. Petr by určitě posílil sportovní stránku klubu, jeho pohádka může být vzorem pro hokejovou mládež.

Po sezoně se u Bílých Tygrů vyměnili trenéři. Překvapilo vás, že Jiří Kalous odešel do týmu Kontinentální ligy Lev Praha?
Víte, že my v Liberci jsme hodně konzervativní. Za deset let v extralize jsmeměli jen čtyři trenéry. Takže bych si dovedl představit, že trenér Kalous by u nás mohl makat i čtvrtou sezonu. Dávám mu velkou budoucnost a je to jeden z představitelů nadějné mladší generace trenérů, která v Česku vyrůstá. Ale abych odpověděl na vaši otázku: překvapilo mě spíš to, že vzal místo asistenta. Byla to samozřejmě vynikající nabídka jít do klubu, který během dalších let asi přitáhne nejlepší české hokejisty, a navíc spolupracovat se svým kamarádem Pepou Jandačem. Toto spojení asi převážilo před jeho osobní ambicí zůstat na postu hlavního trenéra, i když já bych to preferoval. Ale to je jen můj pohled.

Jak to vypadá s rozpočtem Bílých Tygrů? Jdete stále cestou šetření?
Ono to šetření pokračuje samo tím, jak trvá ekonomická krize a hospodářství stagnuje. Sponzoři říkají, že už další peníze na hokej nedají. Navíc jsou dehonestovaní různými aktivisty, kteří z toho dělají zakázanou činnost. My už pomalu nevíme, od koho můžeme a nemůžeme peníze chtít. Potřebujeme dát dohromady rozpočet 140 milionů korun, ale to je za celý klub. Asi 70 stojí A-tým, 20 milionů junioři, 16 farma v Benátkách a tak dále.

Někteří lidé by si ovšem přáli, aby se lidi nechodili bavit na hokej, aby tam na play-off nebylo sedm a půl tisíce bílých tygrů a aréna byla prázdná. Náš rozpočet je přímo úměrný úspěchu místních libereckých firem. Bez peněz vyhrávat nebudeme, ani bílý tygr nebude v Liberci. Budou-li tady věčné nenávistné útoky, může se to promítnout na chodu klubu. Určitě je snadnější něco zkazit než to vybudovat.

Po sezoně jste přišli o některé opory. Nebudou chybět?
Je fakt, že někteří hráči odešli. U Bartoviče jsme věděli, že má ve smlouvě rozvazovací klauzuli. Loňskou sezonu neměl úplně ideální, ale namistrovství světa odehrál vynikající zápasy. Trončinský pálil za velkým angažmá. U Klimenty jsme nemohli soupeřit s nabídkou Třince. Pro něj to může být oživení a ekonomicky velké zpestření. Vždy to byl bezvadný kluk, srdcař, i když jsme po něm chtěli víc bodů.

Když sečteme Trončinského, Klimentu, Nedvěda a Bartoviče, může to vypadat, že nám zmizí 80 procent bodů a příští sezonu nedáme 130 gólů, ale jen 25. Ale takhle hokej nefunguje, tým bude bez těchto hráčů jiný. Na sezonu se můžeme dívat s určitými obavami, to bezpochyby. Ale je to na novém trenérovi. Od začátku jsme mu nalili čistého vína a řekli, že tito hráči u nás nebudou.

Éra omlazování týmu tedy pokračuje.
To je dobře, ne? Minulá sezona byla velice slušná. Někteří mladší hráči se probudili a hra teď musí stát na nich. Tady se nám ukazuje, jak dobré je mít farmu v prvoligových Benátkách. Propojení mezi nimi a naší juniorkou je velmi efektivní.
A hráči z A-týmu se tam mohou chodit rozehrát po zranění.

Předpokládám, že cíle Liberce zůstávají stejné: tedy jako každoročně postup do play-off a pak se děj vůle boží.
Ano, já bych strašně rád, abychom po celosezonním boji vklouzli do play-off. Naši mladí hráči si to budou muset vymakat sami. Máme nového trenéra Mariana Jelínka, při jehož výběru jsme brali v úvahu hodnoty a principy, které v Liberci vyznáváme. Skončit po základní části do šestého místa bude první krok. Každopádně se budeme snažit vyhnout se spodku tabulky, abychom nebyli obětí té strašné nejistoty hry o extraligovou existenci.

V Liberci jste byli jako jedni z mála proti návrhu APK uzavřít extraligu. Co vás k tomu vedlo?
Uzavření bez rozmyslu je pitomost. My jako Liberec jsme byli zřetelně od začátku proti, až to vyústilo v rezignaci našeho manažera Jecha na post prezidenta APK. Nepovede tu organizaci směrem, se kterým zásadně nesouhlasí. Na samém začátku jsme chtěli nastartovat výběrové řízení na nového marketingového partnera, který by extralize přinesl víc peněz, ale tenhle motor potom některé kluby zneužily k úplně jiným věcem včetně uzavření soutěže. Nelze říct: Uzavřeme soutěž a tím ji zlevníme. Mohli bychom říct: Vytvořme novou soutěž po vzoru KHL, do které se přihlásí ten, kdo splní ekonomické parametry a má patřičné zázemí.

Bílí Tygři sní o titulu, ale ještě nikdy nebyli ve finále. Fotbalisté Liberce se letos stali mistry už potřetí.  Nezávidíte jim?
Ne, já jsem jim to naprosto přál. Psali jsme si i s panem Karlem (šéfem fotbalového Liberce). Já jsem se velkého finále ligy s Plzní nezúčastnil z pověrčivosti. Celou sezonu jsem na fotbale nebyl, a kdybych najednou přišel, ještě by se na mě svedlo, pokud by tu remízu nakonec neuhráli. Přestože firma Syner je hodně vidět na jabloneckém stadionu ve spolupráci s panem Peltou, srdcem jsem jen Liberečák. Jablonci držíme palce, ale když se hraje derby, mám na sobě dres Liberce. To pouto nevyměníte ani za peníze.

Zdroj:https://liberec.idnes.cz/