Rally Bohemia láká na souboj Kopeckého s rychlými Seveřany

12.07.2012 09:02

 

Čtvrtý muž mistrovství světa, který letos dominoval v Portugalsku. Lídr mistrovství Evropy, jenž loni získal světový titul mezi vozy S2000. A k tomu neporažený suverén domácího šampionátu a spolu s ním kompletní česká špička. Startovní listina 39. ročníku automobilové soutěže Rally Bohemia, která slavnostně začíná v pátek večer v Mladé Boleslavi, nabízí parádní podívanou.

"Diváci se mají na co těšit," nepochybuje šestinásobný vítěz soutěže Roman Kresta.

Navzdory atraktivnímu zpestření ze zahraničí v podobě Nora Madse Ostberga, jenž se prosazuje mezi světovou elitou, a Fina Juha Hänninena, který letos brázdí kontinentální šampionát, pojede hlavní favorit s českou vlajkou na voze.

Tovární pilot Škody Motorsport Jan Kopecký má letos skvělou formu. Sedm z devíti startů proměnil ve vítězství, k tomu přidal dvoje stupně vítězů.

"Honza je favorit číslo jedna, já mu budu krýt záda," podotkl Hänninen, Kopeckého stájový kolega.

Kopecký může na soutěži, která z valné části vede Libereckým krajem, skončit mezi českými jezdci až čtvrtý, přesto bude mít domácí titul. Míří ale výš.

"Zase chci být na bedně," naznačil. Ovšem ani o Hänninenově rychlosti není třeba pochybovat. Loňský mistr světa v kategorii SWRC a předloňský šampion IRC v této sezoně v Česku ještě nestartoval. Před domácím podnikem svého zaměstnavatele cítí velkou motivaci.

"Zdejší rychlostní zkoušky mi sedí," připomněl, že Bohemii už dvakrát vyhrál.

Esa Škodovky, která pojedou ve Fabiích S2000, hodlá porazit největší hvězda soutěže Ostberg. Českou soutěž bere především jako přípravu na světovou rallye v Německu.

"Potřebuju se zlepšit na asfaltu a John Haugland mi doporučil Bohemii," připomněl Ostberg norskou legendu, jejíž kariéra je spojena s mladoboleslavskou značkou. V mistrovství světa jezdí Ostberg ve voze Ford Fiesta WRC, ovšem v českém šampionátu tyto modely jezdit nesmí. Proto osedlá Fiestu RRC. Ta má turbomotor o objemu 1600 ccm, zatímco konkurenční fabie využívají atmosférický dvoulitrový motor bez turba.

"Na srovnání jsem zvědavý," poznamenal Hänninen. "Na italské Mille Miglia byl Ital Basso se stejným vozem rychlejší, ale tamní trať měla mnohem víc zatáček. Tady bychom měli mít výhodu my."

Pokud elitní trojici může někdo prohnat, je to pětinásobný mistr republiky Kresta. Bohemia mu sedí, navíc stále zrychluje. Před třemi týdny v Hustopečích ztratil na Kopeckého jen něco přes půl minuty.

"Nemáme co ztratit, pojedeme naplno," slíbil Kresta, pilotující fabii. Za ním budou čekat na šanci Václav Pech, Jaromír Tarabus, Pavel Valoušek v modelech S2000 a řada dalších jezdců v produkčních vozech.

Jak jejich soupeření dopadne, o tom se můžete o víkendu přesvědčit na vlastní oči. Rozhodně nebudete litovat.

Veškeré informace o programu 39. ročníku Rally Bohemia, rychlostních zkouškách, předprodeji lístků a diváckém zázemí na sobotní atraktivní RZ na autodromu v Sosnové u České Lípy jsou na stránkách www.rallybohemia.cz.

Zdroj:https://liberec.idnes.cz