Napodobit tak Spartu, Slavii a Plzeň, přejí si liberečtí fotbalisté

17.07.2012 08:58

 

Vypadá to tak jednoduše! Stačí zvládnout pár letních zápasů a pak už si jen užívat společnost elitních evropských týmů a hlavně stovky milionů korun... Jenomže cesta do Ligy mistrů je dlouhá a přetěžká. Fotbalisté Liberce přesto doufají, že napodobí Spartu, Slavii a Plzeň. Tedy kluby, které už z předkol do hlavní fáze postoupily.

Jedenáct. Tolikrát měl český fotbal zastoupení v novodobé Lize mistrů, která se hraje od ročníku 1992/1993. Od té doby také existují předkola.

Nejvíckrát byla v prestižní soutěži Sparta. Čtyřikrát postoupila přímo. To bylo ještě v dobách, kdy mělo Česko slušný koeficient (naposled 2005/2006). Stejný počet účastí vybojoval letenský tým v předkolech. A sedmkrát z kvalifikace do hlavní fáze neprolezl.

Slavia dlouho prožívala jen zklamání. Vždyť nejdřív pětkrát vypadla v předkolech, než v ročníku 2007/2008 vybojovala historický postup. V následujících dvou letech se ovšem znovu zařadila mezi neúspěšné uchazeče.

Stoprocentní bilanci má Plzeň. V ročníku 2011/2012 bojovala o Ligu mistrů poprvé a hned do ní postoupila.

Další čtyři české kluby se o Ligu mistrů pokoušely marně - Mladá Boleslav, Ostrava, Teplice a právě Liberec. Ten má letos třetí pokus.

Aby svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého postoupili do hlavní fáze, musí projít přes tři předkola, a napodobit tak Spartu, Slavii a Plzeň. Tohle trio už totiž kvalifikaci zvládlo. Jak vypadaly úspěšné české pokusy?

Český mistr musel v roce 1997 do druhého (a tehdy zároveň závěrečného) předkola. Sparta dostala Salcburk, se kterým si s přehledem poradila. V Rakousku sice uhrála "jen" remízu 0:0, ale v domácí odvetě zvítězila 3:0 a postoupila do hlavní fáze. Góly tehdy na Letné dávali Miroslav Baranek, Martin Čížek a Zdeněk Svoboda.

V základní skupině skončila Sparta na třetím místě za Borussií Dortmund  a Parmou. Uhrála pět bodů za dvě remízy s italským týmem a vítězství nad Galatasarayem Istanbul.

2000/2001: Další sparťanský postup s nulou

Česko tehdy mělo v kvalifikaci dva zástupce. Byl to rok, kdy Slavia v domácí odvetě proti Šachtaru Doněck přišla v nastavení o postupový výsledek a v prodloužení i o celý postup.

V tomto roce už se hrála tři předkola, ale Sparta šla až do toho závěrečného. V něm narazila na Zimbru Kišiněv. Tedy soupeře, který jí hrůzu nenaháněl. Český mistr díky dvěma výhrám 1:0 splnil povinnost a znovu postoupil do základní skupiny. V ní ovšem skončil poslední za Arsenalem, Laziem Řím a Šachtarem Doněck.

2003: Sparta opět potvrdila roli favorita

Opět byly v kvalifikaci Sparta i Slavia a znovu byl úspěšný jen tým z Letné. Ten využil toho, že byl díky dobrému koeficientu nasazený, a tak narazil na makedonského mistra Vardar Skopje.

První zápas vyhráli sparťané 3:2 a ve druhém remizovali 2:2. To jim stačilo. Ale v domácí odvetě se o postup hodně báli. Letenský tým zachránil kapitán Karel Poborský, který jeden gól dal a jeden připravil.

"Splnili jsme cíl, ale každý mohl vidět, že to nebylo vůbec jednoduché. Většina lidí si možná myslela, že to bude snadné, ale hráli jsme proti výbornému týmu a já si postupu nesmírně vážím," prohlásil trenér Jiří Kotrba.

Následně byla Sparta úspěšná i v hlavní fázi soutěže. V základní skupině se umístila hned za Chelsea a postoupila do jarního osmifinále. V něm ovšem nestačila na AC Milán.

Připomeňte si zápas Sparty na hřišti Vardaru Skopje, kde vstřelil památný gól z přímého volného kopu Igor Gluščevič (na videu v čase 0:20).

2004: Předposlední účast Sparty v Lize mistrů

Sparta do kvalifikace o Ligu mistrů nešla jako mistr. Ale narozdíl od mistrovské Ostravy do hlavní fáze proklouzla. Tentokrát na to potřebovala dvě předkola.

V tom prvním si poradila s kyperským týmem APOEL Nikósie (2:2 a 2:1). A  v následujícím kole se hodně natrápila s Ferencvárosem. Maďarský mistr vyhrál první zápas 1:0. A protože Sparta stejným poměrem zvítězila v domácí odvetě, zápas dospěl do prodloužení. V něm definitivně rozhodl Jiří Homola.

"Nezačali jsme dobře, ale trochu se to dalo pochopit: šlo nám o hodně, byl na nás velký tlak a hráči to podvědomě cítili. Pomohl nám šťastný gól Zelenky v prvním poločase," okomentoval výhru kouč František Straka.

Právě Straka je posledním trenérem, který provedl Spartu přes předkola až do základních skupin. O rok později šel letenský tým do soutěže přímo a od té doby na účast v hlavní fázi čeká.

2007: Slávistická euforie na Strahově

Až šestý slávistický pokus byl úspěšný. Ale ani tehdy v létě 2007 nezačali svěřenci trenéra Karla Jarolíma přesvědčivě. Proti Žilině uhráli dva bezbrankové výsledky a do třetího předkola postoupili až díky penaltám.

Velké slávistické chvíle nastaly ve 3. předkole. Vlček, Vaniak, Brabec a spol. nejdřív na hřišti Ajaxu Amsterdam vyhráli díky proměněné penaltě Davida Kalivody 1:0. A historický postup stvrdili o dva týdny později v azylu na Strahově, kde zvítězili 2:1.

Oba góly tehdy dal Stanislav Vlček. "Teď už nemusím dát gól do konce kariéry a bude mi to jedno," glosoval to šťastný střelec.

2011: Poslední česká radost

Český fotbal neměl v Lize mistrů zástupce od slávistického postupu. Až do loňska, kdy to čekal málokdo.

Mistrem totiž byla Plzeň s mizerným koeficientem, takže až na druhé předkolo ji vždy čekali papírově silnější soupeři. Ale tým okolo kapitána Pavla Horvátha ukázal sílu a hned na první pokus se do Ligy mistrů probojoval. Jako jediné české mužstvo v historii také zvládlo projít hned třemi předkoly.

Plzeň si nejdřív s přehledem poradila s Pjunikem Jerevan (4:0 a 5:1). V dalším kole narazila na Rosenborg Trondheim. V Norsku si postup rozpracovala (1:0) a doma potvrdila (3:2). Nejtěžší zkouška čekala na svěřence trenéra Pavla Vrby v posledním předkole. Ale západočeský tým si dvakrát poradil i s ambiciózní Kodaní (3:1 a 2:1).

V Plzni tehdy nebyl vyhovující stadion, a tak hrála poslední předkolo v Edenu, kde fanoušci vytvořili bouřlivou atmosféru. Postup slavilo dvacet tisíc nadšených fanoušků.

"Je neskutečné něco takového dokázat s klubem, který nemá "S" na začátku," cenil si postupu Horváth. "Pomohlo nám, že jsme nenarazili na žádný Villarreal a podobně silné týmy. Na druhou stranu všechny mančafty, proti kterým jsme hráli, byly papírově lepší než my. Přesto jsme ve většině zápasů byli lepší. Cesta za postupem rozhodně nebyla jednoduchá."

Povede se něco podobného také Liberci?

Zdroj:https://liberec.idnes.cz