Čtyři fáze a olympiáda v televizi. To je léto akrobatky Sudové

01.08.2012 16:15

 

Už má na nohou lyže, ale vrhá se s nimi zatím jen do bazénu. Jablonecká boulařka Nikola Sudová tráví konec července v Akrobat parku Aleše Valenty ve Štítech v Jeseníkách. Ale žádná letní koupačka ani válečka to není…

Jak vypadá aktuální trénink?
Máme to mixovaný, jeden z vůbec nejtěžších bloků. Čtyřfázový, z toho dvě do vody, dvě na fyzičku. Je tady se mnou Honzík z Jablonce a dorazí ještě Týnuš Hnyková, abychom se nenudili. S Alešem jsme se taky potkali, on tady připravuje Romana Dobřanského a další akrobaty. Ale sám neskáče, byl nějakej pochroumanej.

Loni jste podstatnou část léta strávila pod vedením atletické trenérky Martiny Blažkové, protože jste potřebovala dohnat kondici. Jak to vypadá letos, když navíc její "Rychlý holky" směřují k olympiádě?
Stejný model pod taktovkou Martiny. Jen jsme se tolik nevídaly, musela hodně času trávit se svýma holkama. Ale plány od ní psaný mailem jsme plnili přesně. Loni jsem se cítila možná silnější, to jsme se na fyzičku opravdu hodně zaměřili. Letos už to vypadá vyrovnanější. Taky se mi podruhé ten plán plní líp, už mě nepřekvapuje.

Co "chutná" nejmíň, třeba opakované čtyřstovky?
Neběháme vzdálenosti, je to na vteřiny, třeba 15 sprint, 30 pauza. Nejtěžší jsou kombinace běh, odrazy na půl hřiště, schody na Strahově. Pak musím ještě do posilovny, kde pro mě zůstává pár cvičení pořád skoro neproveditelných.

V jaké fázi přípravy se nacházíte?
Teď už se zaměřuju víc na rychlost, za necelé tři týdny jdu na první lyže. Skoky do vody zkouším co nejširší paletu, abych si na sněhu mohla vybrat, co bude potřeba.

Jak se těšíte na lyže do Austrálie?
Vyrážíme už počtvrté. Můj osobní, teď už ne reprezentační, trenér Radek Herot a fyzioterapeutka Zuzka Baborová, tu moc potřebuju. Se závody tentokrát nepočítáme, přiletíme jen dva dny před startem, a já potřebuju dát ježdění na rovině aspoň pět šest dní.

Ostrá sezona startuje až 14. prosince jako obvykle ve finské Ruce. Není to pozdě?
Běžný čas, možná začínáme později o týden. Ale pak jedeme v kuse přes tři měsíce bez zastávky.

Kolik času strávíte do té doby na sněhu?
Tři týdny v Austrálii, třikrát dva týdny v Zermattu a jednou dva týdny na Kaprunu. To je až dost, akorát.

Chystáte novinku?
Ne, nic úplně novýho. Chci mít rezervu nového skoku, kdyby s něčím některé holky začaly. Pokud to nebude nutný, já se do něho tlačit nebudu.

Už je jistý závodní scénář? Po loňské premiéře superfinále jste vy, závodníci, dost protestovali proti přetěžování…
Zatím nevíme, jak přesně to bude vypadat, mají to dost volně rozepsané. Hrozí, že ty tři jízdy v jeden den objeví, ale ne pro všechny. Všichni pojedou stejně, alemy lepší nastoupíme až v pozdějším kole.

Jaký si stavíte cíl - obhajobu pozic ve Světovém poháru, nebo jednorázový úspěch na světovém šampionátu v norském Vossu?
Náš plán není svěťák jako loni, ale mistrovství. Chceme se zaměřit na testování, koncentrovat se na vybrané závody, mezi tím potrénovat. Ne aby to bylo tak náročný v kuse. Ale zkoušet se vyladit, jak to dát ten jeden hlavní závod směrem k olympijské perspektivě. Svěťák v Soči bude po americkým turné, to bude hodně důležitý.

Olympiáda vás teď čeká letní a v roli diváka. Na co se těšíte?
Skoro na všechno, chci toho vidět co nejvíc mezi tréninky stihnu. A fandit budu nejvíc samozřejmě našim Rychlým holkám.

Zdroj:https://liberec.idnes.cz